YALOVA

RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

http://www.yalova.gov.tr/default_B0.aspx?content=1055
 

Yalova'da Yaşam

 

Bursa’ya kara yoluyla, İstanbul’a feribotla 45 dk uzaklıkta olan bu şehir, ulaşım kaynaklı gereksiz zaman kaybı olmaksızın, öğrencilere çalışmaları ve sosyal etkinlikleri için bol vakit sağlamaktadır. Yalova Üniversitesi’nin bulunduğu Yalova, eşsiz doğa güzellikleri ve iklimiyle sakinlerine huzur veren bir şehirdir. Yalova’nın İstanbul ve Bursa’nın arasında bulunması ve bu illere oldukça yakın olması, Yalova’da yaşayanların bu şehirlerdeki ekonomik ve kültürel olanaklardan yararlanmasını da kolaylaştırmaktadır.
 
Sıcakkanlı Yalovalılar ile şehre uyum sağlamak kolaydır. Yalova gibi yeşil ve mavinin hakim olduğu, sıcak, güvenli, huzurlu, hayatı kolaylaştıran ve güzel bir şehirde yaşamak isteyenler için şehrin çeşitli bölgelerindeki evler son derece makul fiyatlara sahiptir. Bu nedenle öğrencilerimizin bir çoğu kolaylıkla ev kiralayarak güvenli ve rahat bir şekilde üniversite yaşamlarını sürdürmektedir. Ev yaşantısını tercih etmeyen öğrencilerimize konaklama hizmeti veren işletmeler ve yurtlar, yaşamlarını kolaylaştıracak, yabancılık çekmelerine engel olacak şekildedir. Yaz döneminde çok canlı olan sahildeki çay bahçeleri, kış döneminde şehir merkezindeki ışıltılı kafeler, akademik çalışmaları dışında öğrencilerimizin zaman geçirmesi için idealdir. Şehir dışından gelecek olan misafirlerimiz için, Yalova şehir merkezinde makul fiyatlarda çok sayıda otel, pansiyon ve misafirhaneler gibi işletmeler mevcuttur. Mavi ve yeşil manzaralı bu konaklama merkezleri yüksek kalitede olup misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaktadır.
 

YALOVA’nın SOSYAL ve KÜLTÜREL YAPISI

 

Eğer doğayı seviyorsanız Yalova’da bir çok etkinlik yapabilirsiniz. Yaz aylarında deniz ve eğlence merkezlerinin bulunduğu Çınarcık’a şehir merkezinden minibüsle sürekli ulaşım bulunmaktadır. Alabalık restoranları, doğa yürüyüşleri, at binme aktivitelerinin bulunduğu Kurtköy’deki Yalova Kent Ormanlarına,  terminalden minibüslerle 10 dakikada ulaşmanız mümkündür. Milli Park, Su Düşen Şelalesi ve piknik alanlarını barındıran Teşvikiye Yaylası’na terminalden hareket eden Teşvikiye minibüsleriyle 10-15 dakikada gidebilirsiniz. Yalova çevresindeki ormanlık alanlar, yürüyüş ve dağ bisikleti olanakları açısından son derece uygundur. 
 
Yalova doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi değerleriyle de turizm açısından önem arz etmektedir. Yalova’nın simgesi haline gelen Yürüyen Köşk, Yalova sahilinde, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü içinde bulunan, dörtgen planlı, iki katlı, ahşap karkas küçük bir yapıdır. Yalova şehir merkezindeki  iskeleden başlayan enstitü boyunca uzanan sahildeki yolu takiben köşke gidilebilir. Yaklaşık 1 kilometre kadar yürüdükten sonra ünlü Çınar Ağacı’nı ve Yürüyen Köşk’ü görebilirsiniz. Ağacın altına oturup biraz soluklandıktan sonra görevli nezaretinde köşkü gezebilirsiniz. Atatürk’ün önem verdiği ve “Yalova benim kentimdir” dediği bu güzel şehirde, 1929 yılında 38 günde tamamlanan Termal Atatürk Köşkü de bulunmaktadır. Dönemin kullanılan eşyası ile birlikte korunan köşk müze olarak halka açıktır. 

 Yalova’nın turistik yapısına imzasını atan bir diğer mekan da Karaca Arboretum’dur. Türkiye’nin ilk özel arboretumu olma özelliğine sahip ve 13,5 hektar arazi üzerinde kurulan bu arboretum çok önemli bir canlı ağaç koleksiyonudur.

 

Yalova Belediyesi http://www.yalova.bel.tr
Yalova Valiliği http://www.yalova.gov.tr/
Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü http://www.yalovakulturturizm.gov.tr
 

Yalova Tarihi
Coğrafi Yapı
Nüfus Durumu
İdari Yapısı
Yalova İli Hakkında Genel Bilgiler
Öncelikli Yaşam Kalitesi Göstergeleri
Karşılaştırmalı Yaşam Kalitesi Göstergeleri